İlişkinin Kıvılcımı Nasıl Korunur?

İlişkinin Kıvılcımı Nasıl Korunur?
“İlişkiye başladıktan yıllar sonra da ilk günkü kadar
heyecanlı ve tutkulu olmak mümkün değil” diyenlere kulak asmayın. Siz istedikten ve
bunun için birazcık çaba harcadıktan sonra her şey mümkün! Kimileri
ilişkilerindeki kıvılcımı canlı tutmak için fazla tembel olabilir ancak ufak
jestler ve aktivitelerle, ilişkinizdeki her geçen yılı sanki ilkiymiş gibi
yaşayabilirsiniz. Flört ediyor olabilirsiniz, nişanlı veya evli, hatta çocuklu…
Hiç farkı yok, size önereceklerimiz için gerekli olan tek şey biraz vakit ve tabii
ki motivasyon.

1.      İlkler Yaşamak

Sevgilinizle, daha önce hiç tatmadığınız bir yemeği denemek, daha önce ziyaret etmediğiniz bir müzeyi gezmek, canlı dinleme şansı bulamadığınız o ünlü sanatçının konserine gitmek… Kısacası “ilk” leri birlikte yaşamak… Bir süre sonra fark edeceksiniz ki, ilkler aslında sonsuzdur. Partnerinizle deneyebileceğiniz sonsuz sayıda etkinlik var. Zamanınızı iyi değerlendirin ve

2.      Eğlenceli Oyunlar

İki kişilik masa oyunları için kendinize partnerinizden daha iyi bir rakip düşünebiliyor musunuz? Ortamı oyuna uygun olarak hazırladınız, atıştırmalıklar ve diğer tüm ihtiyaçlar yanınızda, oyuna başlamadan bir de ödül-ceza belirlerseniz, kusursuz bir oyun gecesi sizi bekliyor demektir. Size önerimiz, olabildiğince rekabet içeren bir oyun seçin, böylece eğlenceyi de artırmış olacaksınız. Domino, Jenga, Tavla, Scrabble, Satranç bunlardan sadece birkaçı.

3.    Baş Başa Zaman Geçirmek

Nerede, ne kadar harcama yaparak zaman geçirdiğiniz önemli değil. Yeter ki partnerinizle birlikte, günlük hayatınızı etkileyen tüm etmenlerden uzak, cep telefonlarınızı kapalı tuttuğunuz bir randevuya çıkın.

4.       Ortak Bir Hobi Edinmek

Birine aşık olmanız, tüm görüşlerinizin, keyif aldığınız konuların ortak olduğu anlamına gelmez. Kaldı ki çoğu çiftin, farklı film türlerinden hoşlandığı, karşıt denecek kadar farklı türdeki kitapları okudukları, kısacası farklı ilgi alanlarına sahip oldukları biliniyor. Bir önceki maddemizdeki gibi “yeniyi deneyimlemek” adına ortak bir hobi edinmek, düzenli olarak bu hobi üzerinde sevdiğiniz kişiyle birlikte çalışmak çok önemli. Böylelikle, kafa kafaya vererek bambaşka bir konuda kafa yorup, ortak emeğinizle ortaya yepyeni şeyler çıkarmış olacaksınız.

5.       Birbirinin Özel Alanına Saygı Duymak

Bundan önceki tüm maddelerimiz çift olarak yapmanız gereken şeyler önerse de, belki de en önemli nokta, tüm bu birliktelik içinde, kendinize vakit ayırabiliyor olmanızdır. Tabii aynı şekilde sevgilinize de böyle bir vakit tanımanızdır. İnsanın hayatının aşkını bulması her ne kadar mükemmel bir şans olsa da, unutmamalıyız ki insan bireysel ve özgün bir canlıdır. Nasıl ki dünyaya yalnız geldiysek, hayatımın boyunca bireysel ihtiyaçlarımız devam edecektir. Önemli olan, bu dengeyi sağlayabilmek. En az sevdiklerinizle geçirdiğiniz zaman kadar, kendinizle olacağınız, kişisel ilgi alanlarınızla ilgileneceğiniz zamanlar da yaratmalısınız. Kendiniz için bunu yaparken, partnerinizin de kendisine böyle bir vakit yarattığından emin olun. Telefonunuzu kapatıp geçireceğiniz birkaç saat boyunca kitap okuyun, bisikletinize atlayıp tek başınıza güzel bir gezinti yapın, tüm sevdiğiniz şarkıların olduğu bir playlist oluşturun ve dinleyin… Ve partnerinizin yalnız kalmak istediği zamanlara saygı duyun, onun her şeyden önce, sizin partneriniz olmasından önce bir birey olduğunu hatırlayın.